Proč k mobilu ještě hodinky? (úvaha)

V poslední době se jakoby roztrhl pytel se zprávami o chystaných hodinkách od prakticky všech velkých hráčů na mobilním trhu. Proč by si ale měl uživatel smartphonu kupovat ještě smarthodinky?  

 Jak to tak bývá u většiny takto omýlaných a vždy zaručeně pravých zpráv, podrobnosti jako design a funkční výbavu najdete v každém, i sebekratším článku. Různých renderů, tvářících se jako fotografie z továren najdete na internetu během pěti minut odhadem miliardu. :) Ale zamysleme se nad otázkou nejdůlěžitější. Jak nás chce výrobce takovýchto hodinek navnadit k nákupu, jak nás chce přesvědčit o tom, že právě hodinky které toho umí mnohem víc něž je nutné, že právě toto je ten nový segment trhu, bez kterého se neobejdeme? 

Potřebujeme ale další elektroniku, která nám má zdánlivě ulehčit život? Povede se to? Nestane se z chytrých hodinek jen další mocný pán našich životů? Nebudou tyto hodinky jen další baterií, kterou musíme nabíjet, dalším ládkadlem pro zloděje? Možná že ano, uvidíme.

Osobně v chytrých hodinkách vidím skutečně další cestu k ulehčení práce, organizace volného času, sportovních aktivit a celkově prostředek k úlevě od dnešní hektické doby. Chytré hodinky nám ji mohou pomoci zvládnout zase o kus elegantněji. Jistě, již v minulosti se objevili pokusy o chytré hodinky, to pravé nás však teprve čeká.

Tyto hodinky totiž mohou obsahovat prakticky jakýkoli software a zasoupit tak nejedno specializované zařízení. Samsung do svého nejšpičkovějšího telefonu SGS IV integroval elektronického trenéra/lékaře S Health. Přiznejme si, že zaběhat si s telefonem, který měří a váží jako menší tablet jen proto aby nám pak spočítal množství spálených kalorií, nemusí být zrovna nejpohodlnější. To hodinky s podobnou sestavou senzorů, to je panečku jiná písnička.

A nemusíme hned být kdovíjací sportovci abyste našli uplatnění pro takové hodinky. Představme si, že tyto hodinky budou propojitelné s Vaším smartphonem - což se ostatně předpokládá. Váš elektronický diář v telefonu Vám připomene nadcházející schůzku, či úkol. Ovšem s tím rozdílem, že namísto zkukového či vibračního oznámení, které snadno přehlédnete, by Váš telefon poslal upozornění do Vašich hodinek. Vibraci na zápěstí přeci jen nepřehlédnete. 

Takováto forma upozornění by se nakonec mohla projevit i vetší výdrží batelií našich smartphonů. Přeci jen leckdy i 5" displej mobilu a displej malých hodinek mají výrazně odlišné nároky na spotřebu elektrické energie. A právě úkoly a podobné poznámky jsou snadno zpracovatelné i na malém displeji hodinek. Je pak otázkou, jak se na baterii projeví ono spárování s telefonem. 

Tak nějak si představuji využití chytrých hodinek v běžném životě. Přesně by zapadli do schématu, které se odehrává tak nějak nenásilně všude kolem nás. Lidé opouštějí klasické stolní počítače, protože na vetšinu dnes bežných a nejpoužívanějších činností postačí tablet. Nejen to, v některých případech tablety svými specializovanými aplikacemi šitými na míru dotykovým obrazovkám, mobilitou a pohodlím při práci klasické počítače dokonce předčí. Smartphone je zase ideálním rozšířením tabletových činností díky ještě větší mobilitě (kolik lidí by chtělo nosit tablet všude tam, kam nosí mobil?). A hodinky rozšíří mobil o pohodlné používání bez nutnosti pokaždé vytáhnout dnes čím dál tím větší a neohrabanější mnohapalcové smartphony. 

Když si to takto sesumíruji a připočítám využití inteligentních brýlí, jako např. Google Glass, začínám v tom vidět jistou mrazivou souvislost. Připadá mi, že se nám jaksi nedaří udržet původní účel smatrphonů a jsme tak nuceni vymýšlet hodinky, brýle a kdoví co ještě jen abychom zjednodušili něco, co nám mělo zjednodušit život. 

Nezbývá nám než doufat, že tento vývoj neskončí vytvořením Skynetu, nebo strojů, které z nás udělají duracellky do svých obvodů. :)

Autor: René Becker | středa 3.4.2013 11:20 | karma článku: 9,46 | přečteno: 1297x