Google je továrna na prodej reklamy. Nyní bez kamufláže.

Google celkově a nejvíce pak jeho systém Android je jen stroj na vydělávání. A jakkoli se to doteď Google snažil maskovat Open source licencí Androidu a všech svých aplikací, nyní to už musí vidět každý.

 Ano. Reklama je dnes na každém kroku, nevyhnete se jí. Zisky s ní jsou nepředstavitelné, a je jedno o jakou formu reklamy se jedná. V dnešní době je ale nejvýnosnější ta cílená, ušitá potenciálnímu zákazníkovi na míru. A přesně tuto reklamu pomáhá zlepšovat Android se svými miliony zařízení. Díky všem možným cestám k získání informací o zákazníkovi, pomáhá Android nemalou měrou k personalizaci reklam. Google pak přes reklamní pruh v aplikacích nabídne ten produkt, o který má uživatel zájem, a tím zvýší šanci na úspěch reklamy. A toto zvýšení šancí si nechá samozřejmě zaplatit.

Dle mého názoru jsou free aplikace s reklamním proužkem pro uživatele dobrá cesta jak získat legálně kvalitní (mnohdy však funkčně ořezanou) aplikaci zdarma. Je to skvělý a také často využívaný obchodní model. Proto je na Android takové množství free app. Nejsou totiž zdarma jen tak. 

Stažením aplikace zdarma s reklamou však vzniká jistá smlouva mezi zákazníkem a tvůrcem aplikace. "Dám ti svou aplikaci zdarma, ale necháš mě vydělávat tím, že ti má aplikace bude nabízet rekalmu." Ok. Co ale, když se uživatel rozhodne, že reklamy už má dost a odstraní ji pomocí nástrojů jako je AdFree apod.? Stává se jeho jednání nelegální? Nevím, zda přímo nelegální, ale nemorální uřčitě. Připravuje tím o zisk vývojáře, který na aplikaci dlouho pracoval. 

Druhá stránka věci je, že příjmy z reklamy v aplikaci nejdou jen vývojáři samotnému, ale také z části Googlu. A jsme u toho. OpenSource Android opět není až tak nevýdělečným, jak se tváří. 

A právě z obav o ušlé zisky stáhl Google z Google Play všechny aplikace, odstraňující reklamu ze zařízení.  Nutno podotknout, že Googl nechrání jen své zisky, ale samozřejmě i zisky vývojářů, což je určitě chválihodné. A ze strany obou subjektů se jedná o naprosto logický krok.

Nicméně, Android, tak vyhlášený svou otevřeností, je omezován. Alespoň v oficiálním Play storu. Kdo ví, jak bude situace vypadat za rok, za dva. Možná se Google vzhlédne v Applu a do svého Play obchodu nepustí nic, co se mu nebude líbit. Mohlo by se tak stát, že zmizí i aplikace pro rootnutá zařízení - např. Titanium backup, Superuser, apod. Jsou to přeci jenom aplikace, které Googlu "fušují" do řemesla a z Androjdu dovolí vydolovat mnohem víc, než si Google přeje.

Způsoby jak odstranit reklamu z androidích zařízení stále platí, jen si dané aplikace nestáhnete oficiálně z Play. Čímž se také komplikuje proces případné aktualizace těchto aplikací. Přeci jenom uživatel nemůže chtít slevu zadarmo. :)

zdroj

Autor: René Becker | čtvrtek 21.3.2013 16:33 | karma článku: 9,02 | přečteno: 548x
  • Další články autora

René Becker

Jak se sci-fi stává realitou

26.6.2014 v 17:27 | Karma: 7,50

René Becker

Google kopíruje...páč musí

17.6.2014 v 12:34 | Karma: 6,18

René Becker

Clear - na úkoly jednoduše

2.4.2014 v 11:03 | Karma: 6,68

René Becker

Koncept, který stojí za to

10.3.2014 v 11:41 | Karma: 6,45
  • Počet článků 88
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 680x
Více se o mně dozvíte na mé osobní stránce zde.